Snowboard Ski Surf/Sup Windsurf Kite Wake Waterski Whatever Scuba Canoe/Kayak Jet Ski Skate Climbing Bmx/Mtb Motocross Air

Θεαματικό βίντεο από τον 1ο αγώνα AMA SX 2013

Ο πρώτος αγώνας της χρονιάς για το φοβερό και τρομερό αμερικάνικο πρωτάθλημα Supercross έγινε στο Anaheim, μπροστά σε 45.050 θεατές.
Νικητής στη μεγάλη κατηγορία ο Millsaps, και στα 250 ο Tomac. Στην κατηγορία των 450 κυβικών εκατοστών, ο Davi Millsaps με την ομάδα της Suzuki ήταν ο μεγάλος νικητής, με τον Trey Canard της Honda να έρχεται δεύτερος. Ο Canard, έκανε σπουδαία επανεμφάνιση μετά από σοβαρό τραυματισμό που τον είχε κρατήσει για καιρό εκτός αγώνων. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Ryan Dungey με ΚΤΜ, ενώ ένα από τα μεγάλα φαβορί, ο James Stewart ήταν μόλις όγδοος, τρέχοντας τραυματισμένος.

Στα 250 κυβικά, ο Eli Tomac, αναβάτης της Honda, επικράτησε έναντι του ανερχόμενου αστεριού Ken Roczen της ΚΤΜ. Η τρίτη θέση πήγε στον Cole Seeley, που όπως ο Tomac, έτρεχε με Honda